0 Shares

Valtava ihmismassa ei takaa menestystä urheilukentillä. (Kuva: TT)

Monet suuret valtiot ovatkin suorastaan surkeita futiksviheriöllä. He saavat Huuhkajien synkimmätkin liidot näyttämään suoranaiselta ruusuilla tanssimiselta. 

Tässä viisi isoa maata, joiden maajoukkueiden menestys futiskentillä on ollut todella heikkoa. Suluissa on maan sijoitus FIFA:n rankingissa.

5. Kanada (#73)

Kanadan sijoitus ei ole järjettömän huono, mutta vajaan 40 miljoonan asukkaan hienolla urheilumaalla olisi saumoja ylemmäksikin. Nyt Kanada on esimerkiksi FIFA:n rankingissakin lähes 20 pykälää Suomen alapuolella.

Vaikka pohjoisamerikkalaisten joukkueiden reitti MM-kisoihin on helpompi kuin Euroopassa, niin Kanada on selvittänyt tiensä turnaukseen vain kertaalleen (1986). Tuolloin se jäi lohkonsa jumboksi hävittyään kaikki kolme matsia maalierolla 0-5. 2026 Kanada sentään pääsee kisoihin, kun se on järjestämässä niitä.

Valtaosa Kanadan pelaajista pelaa Pohjois-Amerikassa, vaikka mukana on muutama tasokas Euroopassa pelaaava futarikin. Helmenä luonnollisesti Bayern Münchenin nuori Alphonso Davies

4. Kiina (#76)

Kiinassa on 1,4 miljardia asukasta, mutta futiksessa maa on ollut aina heikko, vaikka kansalliseen futissarjaan onkin tehty valtavia panostuksia viime vuosina. Kiina löytyy FIFA-rankingin sijalta 76, mikä on lähellä keskiarvoa: keskimääräinen sijoitus löytyy paikalta 73. Parhaimmillaan Kiina on ollut sijalla 37.

MM-kisoihin se on selviytynyt vain kertaalleen: vuonna 2002, jolloin se hävisi kaikki kolme peliä maalierolla 0-9. Aasian mestaruuskisoissa se on sijoittunut parhaimmillaan toiseksi, mutta näissä karkeloissa taso on mitä on. Maajoukkueen kaikki pelaajat pelaavat kotimaassaan.

3. Intia (#109)

Yhtään paremmin ei mene maailman toiseksi suurimmalla valtiollakaan. Intia löytyy tuoreimmasta FIFA-rankingista se löytyy satasen heikommalta puolelta. Sijoitus on jopa poikkeuksellisen hyvä: keskimäärin ranking-sijoitus on ollut 131. Vielä 2015 Intia löytyi sijalta 173. 

MM-kisoissa maa ei ole ollut kertaakaan. Se selviytyi kisoihin vuonna 1950, kun pari maata vetäytyi karsinnoista. Intia ei kuitenkaan koskaan päätynyt kisoihin: matkustaminen olisi tullut liian kalliiksi eikä FIFA olisi antanut intialaisten pelata paljain jaloin. Niinpä MM-kisojen debyytti jäi odottamaan eikä sitä ole tapahtunut vieläkään.

2. Etiopia (#146)

Afrikassa on monia hienoja futismaita, mutta Etiopia ei kuulu näihin. Maanosansa toiseksi suurin valtio löytyy FIFA:n rankingista sijalta 146. Vielä 2013 se oli sijalla 93, mutta viime aikoina on mennyt todella huonosti.

MM-kisoihin se ei ole selviytynyt koskaan. Afrikan mestaruuskisoista löytyy mestaruus vuodelta 1962 ja näihin aikoihin sijoittuvat maan menestysajat: vuonna 1959 se nappasi pronssia ja kaksi vuotta aiemmin hopeaa. Vuoden 1984 jälkeen se ei ole esiintynyt kisoissa. Ei kovin hyvin 109 miljoonan ihmisen valtiolta.

1. Indonesia (#173)

267 miljoonan asukkaan Indonesia on FIFA:n rankingin sijalla 173. Sen edellä ovat muun muassa 1,23 miljoonan Mauritius (#172) sekä 400 000 asukkaan Belize (#170).

Indonesia oli 2000-luvun taitteessa satasen paremmalla puolella, mutta viime vuodet ovat olleet todella huonoja.  Omana valtionaan se ei ole ollut koskaan MM-kisoissa. Aasian mestaruuskisoissa se oli juuri 2000-luvun taitteessa, mutta se jäi joka kerta alkulohkoon.

FIFA:n rankingissa on mukana 210 maata, joten Indonesialla ei ole kovin pitkä matka enää aivan pohjalle. Melkoinen suoritus maailman neljänneksi väkirikkaimmalta valtiolta.

0 Shares