
Niklas Hagman avautui kamppailupelaamisesta sekä taklaamisesta NordicBet Studion kuudennessa jaksossa. (Kuva: AOP)
Jääkiekko muuttuu koko ajan vauhdikkaammaksi, joten erityisesti taklauspelaaminen on tasaisen paljon otsikoissa koko ajan. Hagman peräänkuuluttaa rehdin kovan pelin merkitystä.
– Itse muistan Koivun veljekset, nehän pelasi molemmat ihan sikaa! Niitä kun vähän sitten tööttäsi, niin niille ei olisi saanut ikinä tehdä mitään. Se oli hyvin lähellä, että olisi alettu tappelemaan ja vääntämään. Ei se ikinä siihen mennyt, mutta olennaista on, että pelitilanteessa ei anneta tuumaakaan periksi. Ei kovan pelin tarvitse olla se kaikista kovin poikkari, mutta kunhan seisot vahvana, maila tiukkana etkä anna periksi missään tilanteessa, Hagman avasi aihetta studiossa Juho Manniselle.
Keskusteluun osallistui rapakon takaa myös Jani Hakanpää, joka on erityisen tunnettu nimenomaan fyysisestä pelistään.
– Kyllähän kamppaileminen kuuluu jääkiekkoon ja se tunne mikä tulee sen myötä siihen peliin mukaan. Sääntöjen puitteissa sitä pitääkin saada tehdä. Varsinkin täällä (Pohjois-Amerikassa) on huomannut, että se on edelleen iso osa sitä peliä, Hakanpää totesi etähaastattelussa.
Hakanpää nosti haastattelussa esiin mielenkiintoisia pointteja muun muassa Liigan nuorien pelaajien osalta.
Voit katsoa NordicBet Studion kuudennen jakson tästä. Hagmanin ja Hakanpään lisäksi haastattelussa oli Red Bull Salzburgin U20 -valmentaja Antti Aarnio.
PS. Muista ottaa seurantaan myös NB Studion virallinen Facebook-sivu.