
Sukunimi on ollut Niklas Hagmanille myös taakka: ”Silloin se huutelu väheni”
Tekijä
- 30.04.2021Erittäin komean pelaajauran pelannut Niklas Hagman aateloitiin hiljattain jääkiekkoleijonaksi. Toisen polven kiekkoilijalle sukunimi on ollut toisinaan rasite. (Kuva: AOP)
Niklaksen isän Matin pelaajaura oli niin ikään erittäin ansiokas. Hänen paita löytyy Nordiksen katosta ja hyökkääjä voittikin HIFK:ssa kaksi Suomen mestaruutta. Matti aateloitiin jääkiekkoleijonaksi numerolla 98, Niklas 257.
Isällä olikin iso vaikutus Niklaksen uravalintaan.
– Ehkä sillon ihan pienenä, kun Nordiksella tuli pyörittyä pelaajien jaloissa, niin sillon iskostui jo se, että mäkin haluan jääkiekkoilijaksi. Sitten kun tsiigasi, kun faija pelasi hyvin ja HIFK:ssa tuli mestaruuksia, niin halusin, että musta tulee jääkiekkoilija ja tietysti myös maajoukkueeseen ja NHL:ään. Ei mulla ollut osittain muuta vaihtoehtoakaan itselleni, Niklas totesi NordicBet Studion tuoreimmassa jaksossa Juho Mannisen haastattelussa.
Toisen polven kiekkoilijan polku ei ole aina se helpoin. Näyttöjä pitää lyödä tiskiin, kun odotukset sukunimen myötä ovat korkealla.
– Nuoruusvuosina nimi oli vähän rasite, kun vastustajan vanhemmat huuteli, että on saanut vähän helpommalla tai sun muita tollasia. Nuorten kisat vuonna 1998: voitettiin ja tein voittomaalin jatkoajalla, niin silloin se huutelu väheni. Sitten sai vähän omia kannuksia ettei ollut enää pelkästään siitä, että faijan takia olisi päässyt johonkin.
Voit katsoa koko NordicBet Studion seitsemännen jakson täältä. Mukana oli myös kattava paketti Veikkausliigan vedonlyönnistä, ensikosketus vedonlyöntikouluun sekä viikon vetovihje.