
Niklas Hagmanilta löytyy luottoa Suomeen: ”Saman tyylinen joukkue kuin viimeksi”
Tekijä
- 20.05.2021Niklas Hagman kertoi näkemyksiään Leijonien joukkueesta tuoreessa NordicBet Studion jaksossa. (Kuva: AOP)
NHLWAM:ista tutun Juhani Putkosen eli putcolan isännöimässä jaksossa keskityttiin luonnollisesti pian käynnistyviin jääkiekon MM-kisoihin. Puolustava maailmanmestari Suomi aloittaa urakkansa lauantaina Yhdysvaltoja vastaan.
Poikkeusaikana järjestetyt kisat näkyvät selvästi. Monet maat ovat kohdanneet valtavasti kieltäytymisiä.
Sama on koskenut Suomea. Rapakon takaa ei liiemmin apuja herunut ja lisäksi myös monet KHL-pelaajat jättivät karkelot väliin. Myöskään Liigan finaalijoukkueista ei pelaajia nähdä, mikä kummastutti Hagmania.
– Suomella on ihan iskukykyinen joukkue. Tietysti se on herättänyt paljon keskustelua, että finaaleista ei kukaan päässyt mukaan. Siinä mielessä ymmärrän, kun ei ollut aikaa antaa näyttöjä, mutta kyllä se ehkä vähän kuvastaa myös sitä, että Liigan finaaleja ei kamalan paljoa arvosteta.
– Uskon että Suomella on ihan hyvät mahdollisuudet. Suomihan lähtee puolustavana mestarina sinne ja ehkä vähän saman tyylisellä joukkueella kuin viimeksi.
Hagmanin lisäksi studiossa oli vedonlyöntiasiantuntija Esa Kostet, jolla oli selkeä näkemys Leijonien vahvuuksista.
– Suomen vahvuus on ehdottomasti sellainen joukkueen koheesio ja roolitukset. Olen hiukan pettynyt siihen, kun niin paljon hyviä suomalaisia KHL-pelaajia on – nimenomaan hyökkääjiä, niin meillä on oikeastaan vain Mikael Ruohomaa siinä roolissa. Sitten on tietty maalivahteja ja puolustajia sieltä. Tämä joukkue on tasainen ja tästä pystytään taikomaan sellaiset palaset, että mitalitaistelussa ollaan todennäköisesti.
NordicBet Studion kymmenennessä jaksossa käsiteltiin laajasti jääkiekkoa ja erityisesti MM-kisoja. Tämän lisäksi studiossa puitiin NHL:n pudotuspelejä, paljastettiin viikon vetovihje sekä ääneen päästettiin jäämestarit. Voit katsoa koko jakson tästä.