
Tämän vuoden NHL Draftin ajankohta ei ole vielä selvillä, mutta varaustilaisuus käytäneen hetimmiten kauden päätyttyä syksyllä. (Kuva: AOP)
Suomella on tämän vuoden varaustilaisuudessa yksi huippuluokan nimi, Anton Lundell, joka saa varauksen ensimmäisellä kierroksella. Todennäköisesti HIFK-hyökkääjän nimi kuullaan jo ensimmäisen 15 vuoron aikana.
Suomella ei ole muita pomminvarmoja ykköskierroksen pelaajia, mutta muutamalla nuorukaisella on mahdollisuus yltää ensimmäisen kierroksen loppupään varaukseksi. Vaikka Patrik Laineen kaltaiset superlupaukset puuttuvat, on Suomella tänäkin vuonna hyvin lupaava pelaajisto varattavissa. Lundellin ohella huomiota ovat saaneet muun muassa Ässien Roni Hirvonen, Tapparan Kasper Simontaival ja Kärppien Topi Niemelä, mutta heidänkin takaa löytyy monia hyvin potentiaalisia pelaajia.
Pelimies esittelee tämän vuoden potentiaalisimmat suomalaisyllättäjät, joiden nimet eivät ole vielä pyörineet liikaa otsikoissa.
Tämän vuoden NHL Draftin potentiaalisimmat suomalaisyllättäjät:
Joni Jurmo
194-senttisen puolustajan viime kausi kului Jokerien A-nuorissa, mutta ensi kaudella hän viilettää JYPin organisaatiossa. Jurmo on noussut ennakkoarvioissa ainakin kolmannen kierroksen varaukseksi, mutta puolustajan nimi saatetaan kuulla jo toisen kierroksen alkupäässä. Iso, hyvin liikkuva, viisas ja taitava puolustaja on pistetty mieleen monissa organisaatioissa. Viime kaudella hän iski A-nuorten SM-liigassa 43 ottelussa tehot 5+23=28, joka on alle 18-vuotiaalle pelaajalle erinomainen lukema.
Roby Järventie
Ilveksen hyökkääjä pelasi viime kauden pääosin lainalla Mestiksessä, jossa jälki oli mahtavaa: 36 ottelussa syntyi jopa 23 täysosumaa ja 38 tehopistettä. 189-senttistä laituria ei pidetä ykköskierroksen varauksena, mutta ei olisi ihme, jos jokin seura varaisi tamperelaisnuorukaisen avauskierroksen loppupäässä. Hän on nopea, taitava ja kookas hyökkääjä, jonka potentiaali on valtava.
Kasper Puutio
Puutio on taitava puolustaja, joka pelaa oikea käsi alhaalla. Hänen luistelutekniikkansa on mainio, ja puolustaja osaa lukea peliä erinomaisesti. Potentiaali on todella korkealla, ja siksi Puutio voidaan varata jo toisella kierroksella. Ykköskierroksen varaus voi olla turhan kaukainen haave, mutta toiselle kierrokselle nouseminen olisi kova juttu. Viime kausi kului Kanadassa juniorisarja WHL:ssä, mutta ensi kaudella Puutio kiekkoilee Kärpissä.
Eemil Viro
TPS-puolustaja Viro yllätti viime kaudella ja vakiinnutti paikkansa Palloseuran liigamiehistössä. Hän pelasi lopulta rukosarjassa 29 ottelua tehoin 0+3. Viro on rauhallinen, kiekkovarma ja älykäs pelaaja, jolta ei löydy isoja puutteita. Joissain tilanteissa hän muistuttaa paljon muuan Miro Heiskasta, joskin hänen hyökkäyspään taitonsa eivät ole samalla tasolla. Virossa on kuitenkin paljon potentiaalia, ja hän voi haaveilla realistisesti kakkoskierroksen varauksesta.
Oliver Suni
Kärppäkasvatti Suni pelasi viime kauden Kanadassa juniorisarja OHL:ssä, jossa laituri iski 43 ottelussa 12 maalia ja 32 tehopistettä. Kyseessä on monipuolinen paketti, jossa on mukavasti taitoa ja hyökkäyspään potentiaalia. 188-senttinen Suni ei ole tulevaisuuden NHL-tähti, mutta hänellä on kaikki mahdollisuudet nousta taalajäillä kelpo tekijäksi kakkos-kolmoskenttiin.